Tėvų sutikimas dėl vaiko kelionės į užsienį

Keliauti mėgsta ne tik suaugę, bet ir vaikai. Įprasta matyti keliaujančias šeimas, tačiau kartais vaikai keliauja su vienu iš tėvų arba – be tėvų. Ir vienu, ir kitu atveju galioja nemažai papildomų taisyklių, kurias ir aptarsime.

Vaikų asmens dokumentų galiojimas

Tėvai dažnai pamiršta, jog vaikų asmens dokumentai galioja žymiai trumpiau nei suaugusiųjų (2-5 metus). Tėvai kartais klaidingai galvoja, jog svarbiausia yra suagusiųjų dokumentai ir jų galiojimas, todėl pasibaigus vaiko dokumento galiojimui, pasiima su savimi vaiko gimimo liudijimą. Ne, šis dokumentas netinka keliauti į užsienį, tačiau ir jo gali prireikti. Jeigu vaiko pavardė nesutampa su tėčio ar mamos (keliaujančiu su vaiku), privaloma yra turėti vaiko gimimo liudijimą, kurio gali paprašyti bet kuriame patikros punkte.

Priklausomai nuo valstybės, privalu turėti asmens tapatybės kortelę arba pasą.

Kada reikalingas vieno iš tėvų sutikimas?

Svarbiausia yra sutarti. Jeigu vaikas vyksta su vienu iš tėvų, kitas tėvas turėtų apie tai ne tik žinoti, bet ir pritarti. Kartais pritarimas turi būti rašytinės formos.  Kada?

  • Gyvenimui užsienyje

Ypatingai svarbus yra rašytinis sutikimas, kuomet vienas iš tėvu su vaiku išvyksta į kitą valstybę su tikslu joje gyventi. Nepriklausomai nuo to, ar tėvai gyvena santuokoje, ar yra išsiskyrę, būtinas yra vieno iš tėvų sutikimas. Jeigu vienas iš tėvų neduoda sutikimo, išvykti yra draudžiama iki kol (jeigu) teismas nuspręs kitaip.

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.174 str. 3 d. numato, jog teisę nepilnametį vaiką, kurio nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje, išvežti į užsienio valstybę nuolat gyventi turi tas iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, tik gavęs rašytinį antrojo iš tėvų sutikimą.

  • tėvo sutikimas išvežti vaiką į užsienįAtostogos ir bendravimo “grafikas”

Jeigu tėvai yra išsiskyrę, būtina laikytis teismo nurodytos bendravimo tvarkos (grafiko), jo nepažeidžiant. Kitaip tariant, vaiko atostogos neturi trukdyti bendravimui su tėvais, nepriklausomai nuo valstybės. Jeigu kelionė numatoma tada, kai kartu nekeliaujantis tėvas turėtų būti su vaiku, reikia rašytinio sutikimo.

  • Vaikas vyksta su lydinčiu asmeniu (ne su tėvais)

Tokiu atveju reikalingas bent vieno iš tėvų raštiškas sutikimas, kurį patvirtinti turi notaras.

Sutikimas reikalingas ir tais atvejais, jeigu vaikai vyksta su, pavyzdžiui, mokytoju, treneriu, būrelio vadovu ar panašiai.

  • Kartu gyvenantys tėvai

jeigu vaiko tėvai gyvena kartu, tačiau vaikas keliauja tik su vienu iš tėvų, kito sutikimas nėra reikalingas.

Vaiko vykimas į užsienį be tėvų

Atrodytų, nepilnamečiai vaikai turėtų būti akylai prižiūrimi, todėl apie keliones į kitas šalis be tėvų negali būti nė kalbos, tačiau… Situacijų pasitaiko įvairiausių, pvz. Tėvai gyvena skirtingose šalyse ir t.t.

Jeigu vaikas vyksta į Šengeno erdvei priklausančias valstybes, tai gali daryti ir vienas. Privalomas yra galiojantis asmens dokumentas.

Amžius, nuo kurio yra leidžiama keliauti vieniems priklauso nuo vidinių oro linijų ar sausumos transporto taisyklių. Tai reiškia, jog vežėjai ar oro linijos gali turėti savų taisyklių, pvz. Leidžia vykti vieniems nuo 14 ar 16 metų. Nemažai oro linijų savo klientams siūlo palydos paslaugą, kuomet net 3-5 metų vaikas gali keliauti su oro linijų palyda, be tėvų. Tokią praktiką taiko ne visos oro linijos, todėl bet kokiu atveju, norint, jog nepilnametis vyktų vienas, būtina yra pasidomėti konkrečios bendrovės taisyklėmis.

Iškilus sudėtingiems klausimams dėl reikalingų rašytinių sutikimų, teisės aktų ar kitų aktualių problemų, kreipkitės į teisininką.

Tėvų sutikimas dėl nepilnamečio kelionės (forma)

Sutikimo forma gali būti laisva, svarbu joje nurodyti vaiko, tėvų duomenis ir gauti notaro patvirtinimą.

Daugiau atsakymų į svarbius klausimus ieškokite svetainės skiltyje DUK.