Paso galiojimas vykstant į užsienį

Kur galima keliauti su tapatybes kortele, o kur reikaligas pasas?

Pažintinė, poilsinė, darbinė – skirtingi kelionių tipai pagal kiekvieno skonį. Priklausomai nuo to, į kurią šalį keliausite, kokį kelionės pobūdį pasirinksite, gali skirtis ir lagamino turinys, pasiruošimas kelionei, ir nusiteikimas. Jeigu poilsinei kelionei užtenka lengvų drabužių ir maudymosi kostiumo, darbinei tuo tarpu gali prireikti dokumentų, nešiojamojo kompiuterio ir gero interneto. Tačiau yra vienas visų kelionių karalius, be kurio niekur nepajudėsite, tai – asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas. Mobilus telefonas ir pinigai – taip pat neatsiejama bagažo dalis.

Svarbu turėti GALIOJANTĮ dokumentą

Kiek laiko turi galioti pasas vykstant į užsienį?

paso galiojimas vykstant į užsienįVieno teisingo atsakymo nėra. Pavyzdžiui,  jeigu keliaujate po Europos Sąjungą ar aplankote Šengeno zonoje esančias valstybes, asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas turi galioti visos kelionės metu. Šiuo atveju viskas paprasta. Tuo tarpu keliaujant su kelionių organizatoriumi dažnu atveju būtina užtikrinti, jog dokumentas galiotų dar tris mėnesius grįžus iš kelionės. Tokią rekomendacija pateikia ir užsienio reikalų ministerija. Na, o jeigu išsiruošėte keliauti už Šengeno zonos ribų, reikalavimai skirsis. Kai kur galiojimas turi būti (nuo numatomos grįžimo datos) net šeši mėnesiai.

Primename ir tai, jog vaikų asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai galioja žymiai trumpiau. Jeigu suaugęs keičia pasą kas dešimt metų, tai vaikui tai atlikti reikia kas porą, geriausiu atveju – kas penkerius metus.

Dokumentų patikra oro uoste

Jeigu atvykus į oro uostą paaiškėja, jog Jūsų atveju dokumentas yra negaliojantis (net jei šiai dienai teoriškai jis dar galioja), teks grįžti namo. Oro uosto darbuotojai pripažįsta, jog tokių atvejų tikrai pasitaiko. Džiugią, atostogomis kvepiančią nuotaiką staiga pakeičia didelis nusivylimas, liūdesys, neretai apima net panika.

Dokumentų patikros darbuotojai pripažįsta, jog tokie atvejai išties skausmingi. Matai žmogų, kuris jau rytoj turėtų dalyvauti artimo žmogaus vestuvėse, kartais, deja, laidotuvėse ar ilsėtis paplūdimyje, tačiau padėti jam niekuo negali. Pasitaiko, jog žmonės prašo padaryti išimtį, „bando susitarti“, išlieja savo pyktį, sakydami, jog tai tik formalios taisyklės ir t.t. Deja, taisyklės yra visiems vienodos ir jų nesilaikant, išskristi tiesiog nepavyks. Todėl būtinai prieš skrydį (žymiai anksčiau, nei planuojate išvykti), pasidomėkite Jums galiojančiomis taisyklėmis.

Kurį dokumentą (asmens tapatybės kortelę ar pasą) pasiimti?

pasas ar tapatybės kortelėYra viena nerašyta taisyklė, kurią rekomenduoja taikyti kelionių organizatoriai. Jeigu turite galimybę, pasiimkite abu dokumentus ir įsidėkite juos į skirtingas vietas. Vagystės ar bagažo pasimetimo atveju, bent vieną pavyks išsaugoti. Na, o turint atsarginių kopijų, skenuotų variantų, mažų (dokumentams tinkamų) nuotraukų, naujo dokumento išdavimas gali būti ir paprastesnis, ir lengvesnis. Tačiau, dėmesio. Priklausomai nuo to, kurią šalį (ar šalis) lankysite, reikės skirtingų dokumentų.

Viso sąrašo šalių, į kurias reikia pasiimti vienokį ar kitokį dokumentą, neprisiminsite, o ir nereikia. Viską galėsite rasti vienoje vietoje, pavyzdžiui, šiame straipsnyje. Primename, jog duomenys gali kisti, priklausomai nuo kitų šalių priimamų įstatymų, jų pakeitimo ir t.t.

Šiuo metu, turėdami tik asmens tapatybės kortelę, drąsiai galite aplankyti Europos Sąjungos valstybes: Airiją, Austriją, Belgiją, Bulgariją, Čekiją, Daniją, Estiją, Graikiją, Ispaniją, Italiją, Kiprą, Latviją, Lenkiją, Liuksemburgą, Maltą, Nyderlandus, Portugaliją, Prancūziją, Rumuniją, Slovakiją, Slovėniją, Suomiją, Švediją, Vengriją, Vokietiją. Užteks asmens tapatybės kortelės ir tuo atveju, jeigu aplankyti norėsite  Juodkalniją, Islandiją, Makedoniją, Serbiją,, Kroatiją, San Mariną, Norvegiją, Šveicariją. Nepriklausomai nuo valstybės, asmens dokumentas privalo būti galiojantis.

Atkreipkite dėmesį, jog sąraše visai ne atsitiktinai nėra Jungtinės karalystės:

Nuo 2021 m. spalio 1 d. visi į JK atvykstantys ES šalių piliečiai privalo turėti pasus. Su savo šalies asmens tapatybės kortele gali atvykti tik Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ES piliečiai (turintys nuolatinio arba nenuolatinio (settled / pre-settled) gyventojo statusą).

Kur vykstant reikia turėti pasą?

Vykstant į mums įprastas ES šalis esame papratę keliauti su asmens tapatybės kortele, tačiau būkite atidūs. Valstybės, kuriose reikalaujama paso, negalės priimti žmogaus turinčio vien tik asmens tapatybės kortelę. Jeigu tiksliau – Jūsų tiesiog nepraleis pasų patikros darbuotojai oro uoste, kurie dažnai susiduria su tokiomis situacijomis. Saulėtas Marokas, Turkija, Egiptas, unikalus Tailandas, įdomiais muziejais ir įdomiosiomis lankytinomis vietomis pasižyminti Rusija, Baltarusija ar Ukraina  – šalys, į kurias be pasų nepateksite. Negana to, prie šių šalių neseniai prisijungė ir Didžioji Britanija (Jungtinė karalystė) kuri pakeitė kelionės dokumentų reikalavimus išstojusi iš Europos Sąjungos.

Nesusipratimai

asmens dokumentai keliaujant į užsienįNeretai žmonės patenka į nemalonias situacijas, kuomet galvoja, jog reikiamą dokumentą turi, tačiau taip nėra. Kaip tai gali nutikti? Atsižvelgti reikėtų ne tik į šalį, kurią aplankysite pirmiausiai, tačiau ir į tai, kur galbūt norėsite keliauti iš jos arba,  kurių šalių sienas turėsite kirsti, norėdami pasiekti savo tikslą. Jeigu skrendate lėktuvu, šios taisyklės galioja tik tuo atveju, jeigu turėsite persėdimą kitoje šalyje. Tiesioginių skrydžių metu nereikia žiūrėti, kurias valstybes apačioje paliekate. ☺

Būna atvejų, kuomet žmogus sėkmingai kirto sieną (negalioja skrendant lėktuvu) be asmens tapatybę patvirtinančio dokumento. To priežastis paprasta – tiesiog niekas netikrino. Pavyzdžiui, nuvykote į Lenkiją ir vaikščiodami po miestą staiga suvokiate, jog dokumentą palikote gimtinėje – ką daryti? Tokiais atvejais rekomenduojama iš karto kreiptis į Lietuvos diplomatinę atstovybę, konsulinę įstaigą arba ambasadą ir pranešti apie susiklosčiusią situaciją.

Dėl vizų. Pažymėtina, kad keliaujant turistiniais tikslais į JAV ar Kanadą be vizų reikalingas biometrinis pasas, todėl, jeigu turite žalią pasą, reikės vizos.  Pasitikrinkite, ar keliaujant į pasirinktą šalį, nereikia vizos, tai galite padaryti čia: https://keliauk.urm.lt/keliaujantiems/pries-pradedant-kelione/vizos

Nepamirškite patikrinti ir vizos išdavimo tvarkos, mat informaciją apie vizas ir jų gavimo tvarką teikia reikiamos šalies diplomatinės atstovybės bei konsulinės įstaigos. Jeigu Lietuvoje gyvenantys asmenys kitos šalies vizos Lietuvoje įsigyti negali, jie turi kreiptis į artimiausią reikiamos šalies ambasadą.

Dar vienas pastebėjimas, aktualus turintiems vaikų

Jeigu vaikai gyvena su vienu iš tėvų, kurie oficialiai išsiskyrę – rekomenduojama (kartais ir privaloma) turėti vieno iš jų sutikimą.

Baigėsi asmens dokumento galiojimas, ką daryti?

Tikriausiai jau supratote, kad tinkamas paso galiojimas keliaujant turėtų būti viena svarbiausių Jūsų prioritetų. Tačiau gyvenime pasitaiko visko. Per vėlai pastebėjus, jog pasibaigė asmens dokumento galiojimas, išeitis yra. Šiokia tokia, bet yra. Oro uoste Jūsų nepraleis ir išskristi nepavyks, tačiau galite pasigaminti pasą skubos tvarka, tuomet galėsite skristi kitą dieną. Pasai gali būti gaminami net tą pačią dieną, tiesa, jų kaina yra didesnė nei įprasta tvarka gaminamų, tačiau tai bene vienintelė išeitis, norint išvykti. Dėl informacijos reikėtų kreiptis į migracijos departamentą.

Asmens dokumentas dingo kelionės metu – ką daryti?

Asmens dokumentas gali dingti dėl labai įvairių priežasčių: vagystės atveju, bagažo praradimo ir pan. Būna ir kiek netikėtų, bet taip pat nesėkmingai pasibaigusių situacijų, pvz. vaikas įmetė pasą ar asmens tapatybės kortelę į jūrą, užkasė kažkur po smėliu ir t.t. Deja, bet tai realios istorijos, todėl dar kartą primename ypatingai saugoti savo asmens dokumentus.

Jeigu visgi pametėt pasą ar jį pavogė, kuo skubiau informuokite apie tai laišku (pranešimu) diplomatinę atstovybę arba konsulinę įstaigą. Kuomet ši žinia pasiekia Migracijos departamentą, Jūsų pasas tampa nebegaliojantis. Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė arba konsulinė įstaiga gali išduoti dokumentą, leidžiantį grįžti į Lietuvos Respubliką, taip vadinamą asmens grįžimo pažymėjimą, jeigu pilietis neturi kito galiojančio kelionės dokumento.
Tiesa, nepamirškite, jog šis dokumentas yra skirtas tik grįžimui. Tai yra, jeigu išvykote iš Lietuvos, su šiuo dokumentu galėsite tik grįžti į ją. Išvykti į kitas šalis arba keliauti toliau – ne.  Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Jeigu esate užsienyje, pasikeisti ar gauti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą galite Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje arba konsulinėje įstaigoje.

Nebijokite klausti, kreiptis pagalbos

Jeigu pamėtėte asmens dokumentą ar atsitiko kitų nenumatytų sunkumų, klausimų, drąsiai kreipkitės į kelionių organizatorių (kurį pasirinkote). Jeigu keliaujate savarankiškai – tiesiai į konsulinę įstaigą. Informacijos teiraukitės ne kitų turistų, draugų ar vietinių gyventojų  – tam yra atsakingi ir savo darbą išmanantys specialistai.

Pasikartojame viską trumpai ir nuo pradžių.

Kuo anksčiau, prieš kelionę, pasitikriname, ar turime asmens dokumentą. Sužinome, kokio dokumento reikia (paso ar užtenka asmens tapatybės kortelės) ir koks turi būti galiojimas. Nepamirštame ir mažiausių keliautojų, kurių dokumentai galioja trumpiau, o pagaminti jiems neužteks pieštuko ar popieriaus. ☺

Visos kelionės metu saugokite savo asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, pinigus ir kitus svarbius daiktus. Iškilus problemoms, praradimams ar klausimams – leiskite juos spręsti tiems, kas apie tai nusimano.

Linkime daug naujų įspūdžių, nepamirštamų nuotykių ir tik geriausių emocijų.

Daugiau atsakymų į svarbius klausimus ieškokite svetainės skiltyje DUK.